Sławomir Sobótka

Bio:

Sławomir Sobótka
Programujący architekt aplikacji specjalizujący się w technologiach Java i efektywnym wykorzystaniu zdobyczy inżynierii oprogramowania.

Trener i konsultant w firmie Bottega IT Solutions (http://bottega.com.pl).

Entuzjasta Software Craftsmanship.
Do jego zainteresowań należy szeroko pojęta inżynieria oprogramowania: architektury wysokowydajnych systemów webowych (w szczególności CqRS), modelowanie (w szczególności DDD), wzorce, zwinne procesy wytwórcze. Hobbystycznie interesuje się psychologią i kognitywistyką.
W wolnych chwilach działa w community jako: prezes Stowarzyszenia Software Engineering Professionals Polska (http://ssepp.pl), lider lubelskiego Java User Group, publicysta w prasie branżowej i blogger.
W naprawdę wolnych chwilach umila sobie czas przy pomocy turbo-benzynowego silnika, PS3, audiofilskiego zestawu stereo tudzież nocnika małej córeczki;)Prezentacja I:

Ewolucyjna Destylacja Architektury – myślenie wizualne na przykładzie Ports&Adapters

Język: PL

Architektura Ports & Adapters jest syntezą współczesnej wiedzy na temat rozwiązań stosowanych w systemach enterprise.

W jej giętkim mikro-jądrze znajdziemy miejsce na DDD, TDD, CqRS, Event Sourcing i pluginy.

Jej twarda skorupa Portów oferuje skalowanie oraz zapewnia SAO Ready. Natomiast zewnętrzna aura Adapterów umożliwia integrację przy pomocy: receptorów zdarzeń, Sagi Biznesowej, Pipes and Filters, REST, WS wspierając strategię rynkową multiscreen.

Całość w zintegrowanej formie, gdzie “wszystko jest na miejscu i wszystko ma swoje miejsce”.

Podczas prezentacji będę chciał przekonać Was do podejścia, w których wyłaniamy formę architektury systemu oraz aplikacji z treści przykładowych scenariuszy i wymagań. Wykorzystamy w tym celu techniki myślenia wizualnego oraz Building Blocks wchodzące w skład architektury Ports&Adapters.Prezentacja II:

Ścisły przewodnik po aspektach miękkich dla ekspertów IT

Język: PL

Tak zwane “miękkie” kompetencje nie są silną stroną nas - “informatyków” (dla niektórych z nas to słowo jest tak samo obraźliwe jak określenie znachor dla lekarza:).

Podczas prezentacji będę chciał przekonać Was, że materię miękką daje się w pewnym zakresie zanalizować, zamodelować, skatalogować i sparametryzować – czyli w pewnym stopniu okiełznać i wykorzystać do własnych celów.

Wszyscy dążymy do miana eksperta w swoim fachu, dlatego na wstępie przyjrzymy się jednemu z modeli rozwoju kompetencji, prowadzącemu do poziomu eksperta aby stworzyć model postaw i strategii jakimi posługuje się ekspert. Następnie zajrzymy w głąb umysłu eksperta aby zrozumieć zachodzące w nim procesy. Przyjrzymy się umysłowi zarówno na poziomie “sprzętowym” jak i funkcjonalnym.

Na poziomie sprzętowym poznamy mechanizm tykania wewnętrznego zegara czasu oraz wpływ hormonów stresu na działanie tegoż mechanizmu (poczucie upływu czasu, ale również wpływ na motywację wewnętrzną). Przyjrzymy się kilku modelom architektonicznym mózgu, w tym modelowi 2 procesorów wykonujące odmienne (komplementarne) wraz z technikami aktywacji procesora Rich, który jest zdecydowanie zbyt wycofany w naszej branży.

Na poziomie funkcjonalnym przyjrzymy się strategiom uczenia się i komunikowania, których zrozumienie pozwala zoptymalizować wydatek energii poświęcany na własny rozwój. Przedstawię również kilka typowych dla naszej branży strategii podejścia do modelowania problemów i typowych błędów kognitywnych.

Na zakończenie przełączymy perspektywę zmieniając optykę z jednostki na grupę (zespół) i przyjrzymy się Teorii Gier oraz Transakcjom w relacjach międzyludzkich.

Prezentacja: http://prezi.com/efqxrwz337ey/confitura-scisy-przewodnik-po-aspektach-miekkich-dla-ekspertow-it/Warsztaty:

Domain Driven Design – projektowanie modeli złożonych domen

Język: PL

Domain Driven Design jest obecnie jedyną metodyką, która w sposób kompleksowy wspiera od strony technicznej zwinne podejście do wytwarzania oprogramowania.

Kompleksowe podejście DDD obejmuje: modelowanie złożonych domen we współpracy z Ekspertem Domenowym, zalecane architektury i projektowanie z wykorzystywaniem sprawdzonych Building Blocks aż po techniki tworzenia testowalnego kodu, który z założenia jest otwarty na iteracyjny proces rozbudowy i kruszenia wiedzy (Knowledge Crunching).

Sekcja szkolenia DDD • jdd

Organizer:

Gold Sponsors:

Silver Sponsors:

 • EPAM
  • j-labs
   • UBS
    • Sii
    • Sponsors:

     Sponsor JDD Afterparty:

     Internet and Gamezone Sponsor:

     • EPAM
     • Media Partners:

      • Teetbee
      • helion
      • Polish JUG
      • Poznan JUG
      • SDJ
      • naukaJavy.pl
      • pcfoster
      • pcfoster
      • pcfoster